Girls CBL Home   League Info   Locations   Teams   Schedules   Game Results   Standings   Events   Login | Register
 
League Information
CBL Information
League Rules
Code of Conduct
Contact Information
2016 Winter Reg PDF
2016 Winter Reg Form
2016 Winter Dates
Upcoming Games
Teams Time Location
02/13/2016
5th Grade Silver B
5SB Millard West White 5th vs 5SB Millard South 5th 6:00 PM ERMS - Court 2
5SB Millard South 5th vs 5SB Westside Black 5th 7:00 PM ERMS - Court 2
6th Grade Gold/Silver A
6GSA Bellevue Ice Purple 6th vs 6GSA Marian Jr. Crusaders White 6th 8:00 AM ERMS - Court 1
6GSA Marian Jr. Crusaders White 6th vs 6GSA Elkhorn Elite Gold 6th 9:00 AM ERMS - Court 1
6GSA Council Bluffs Titans 6th vs 6GSA PLV Monarchs Maroon 5th/6th 5:00 PM ERMS - Court 1
6GSA Bellevue Thunder 6th vs 6GSA PLV Monarchs Maroon 5th/6th 6:00 PM ERMS - Court 1
6GSA Gretna Meadows 6th vs 6GSA Bellevue Thunder 6th 7:00 PM ERMS - Court 1
6GSA Lady Grizzlies Orange 6th vs 6GSA Fremont Elite Black 6th 8:00 PM ERMS - Court 1
6th Grade Silver B
6SB Gretna Moxie 6th vs 6SB Millard North Silver 6th 10:00 AM ERMS - Court 2
6SB Abraham Lincoln Jr. Lynx 6th vs 6SB Gretna Moxie 6th 11:00 AM ERMS - Court 2
6SB Millard West Black 5th vs 6SB Abraham Lincoln Jr. Lynx 6th 12:00 PM ERMS - Court 2
6SB Fremont Elite Yellow 6th vs 6SB Millard West Black 6th 1:00 PM ERMS - Court 2
6B Elkhorn Elite Blue 6th vs 6SB OSA Silver 6th 2:00 PM ERMS - Court 2
6SB Bennington Badgers Boyes 6th vs 6SB Fremont Elite Yellow 6th 3:00 PM ERMS - Court 2
6SB DC West Falcon Swish 6th vs 6SB OSA Black 6th 4:00 PM ERMS - Court 2
6SB Westside Black 6th vs 6SB OSA Black 6th 5:00 PM ERMS - Court 2
6th Grade Bronze
6B Millard West Green 6th vs 6B Bellevue Ice White 6th 8:00 AM ERMS - Court 2
6B DC West Falcon Swish 6th vs 6B Bellevue Ice White 6th 9:00 AM ERMS - Court 2
6B Yutan Chieftans 6th vs 6B Elkhorn Elite White 6th 10:00 AM ERMS - Court 1
6B Westside Red 6th vs 6B Marian Jr. Crusaders Blue 6th 11:00 AM ERMS - Court 1
6B Platteview Jr. Trojans 6th vs 6B PLV Monarchs White 5th/6th 12:00 PM ERMS - Court 1
6B Gretna Doorenbos 6th vs 6B Trailblazers Blue 6th 1:00 PM ERMS - Court 1
6SB Omaha Soldier's 6th vs 6B Arlington 5th/6th 2:00 PM ERMS - Court 1
6B CB Pink Panthers 6th vs 6B Trialblazers White 6th 3:00 PM ERMS - Court 1
6B Blair 6th Purple vs 6SB Omaha Soldier's 6th 4:00 PM ERMS - Court 1
7th Grade Gold/Silver A
7GSA Lady Grizzlies Black 7th vs 7GSA Millard North Silver 7th 8:00 PM ERMS - Court 2
02/14/2016
7th Grade Gold/Silver A
7GSA Millard West Black 7th vs 7GSA Millard South 7th 1:00 PM ERMS - Court 1
7GSA OSA Platinum 7th vs 7GSA Millard West Black 7th 2:00 PM ERMS - Court 1
7GSA Lady Grizzlies Black 7th vs 7GSA OSA Platinum 7th 3:00 PM ERMS - Court 1
7th Grade Silver B
7SB Millard North Blue 7th vs 7SB Westside Black 7th 9:00 AM ERMS - Court 1
7SB Gretna Green Ritterbush 7th vs 7SB Bellevue Thunder 7th 10:00 AM ERMS - Court 1
7SB Millard West Green 7th vs 7SB Marian Jr. Crusaders White 7th 11:00 AM ERMS - Court 1
7SB Bellevue Thunder 7th vs 7SB Lady Grizzlies Orange 7th 12:00 PM ERMS - Court 1
7th Grade Bronze
7B Skutt 7th vs 7B Millard West White 7th 10:00 AM ERMS - Court 2
7B Westside Red 7th vs 7B Gretna White Ritterbush 7th 11:00 AM ERMS - Court 2
8th Grade Gold/Silver A
8GSA OSA Gold 8th vs 8GSA Lady Grizzlies Orange 8th 4:00 PM ERMS - Court 1
8GSA Marian Crusaders Blue 8th vs 8GSA Bellevue Thunder 8th 5:00 PM ERMS - Court 1
8GSA Skutt 8th vs 8GSA Millard South Red 8th 6:00 PM ERMS - Court 1
8GSA Bellevue Thunder 8th vs 8GSA Fremont Elite Gold 8th 7:00 PM ERMS - Court 1
8GSA Lincoln Ambasadors Gold 8th vs 8GSA Elkhorn Elite Gold 8th 8:00 PM ERMS - Court 1
8th Grade Silver B
8SB OSA Black 8th vs 8SB Lady Grizzlies White 8th 1:00 PM ERMS - Court 2
8SB OSA Black 8th vs 8SB Millard South White 8th 2:00 PM ERMS - Court 2
8SB Elkhorn Elite Blue 8th vs 8SB Marian Jr. Crusaders White 8th 3:00 PM ERMS - Court 2
8SB AL Jr. Lynx 8th vs 8SB Skutt 8th 4:00 PM ERMS - Court 2
8SB Thunder 9th vs 8SB Elkhorn Elite Red 8th 6:00 PM ERMS - Court 2
8th Grade Bronze
8SB Legacy 8th vs 8B Millard West White 8th 12:00 PM ERMS - Court 2
8B Gretna Meadows 8th vs 8B Roncalli Lady Pride 8th 5:00 PM ERMS - Court 2
8B Bellevue Ice 8th vs 8B Millard West White 8th 7:00 PM ERMS - Court 2
8B Roncalli Lady Pride 8th vs 8B Bellevue Ice 8th 8:00 PM ERMS - Court 2
02/17/2016
5th Grade Gold/Silver A
5GSA Marian Jr. Crusaders White 5th vs 5GSA Elkhorn Elite Gold 5th 6:00 PM NE Elite - Court 2
5GSA NE Top Flight Basketball 5th vs 5GSA OSA 5th 7:00 PM NE Elite - Court 1
5GSA NE Top Flight Basketball 5th vs 5GSA Bennington Badgers Blue 5th 8:00 PM NE Elite - Court 2
5th Grade Silver B
5SB DC West Falcon Swish 5th vs 5SB Gretna Ritterbush 5th 6:00 PM NE Elite - Court 1
5SB Marian Jr. Crusaders White 5th vs 5SB Millard West White 5th 7:00 PM NE Elite - Court 2
5SB Elkhorn Elite Red 5th vs 5SB Gretna Ritterbush 5th 8:00 PM NE Elite - Court 1
02/20/2016
4th Grade Gold/Silver A
4GSA Elkhorn Elite Gold 4th vs 4GSA Marian Jr. Crusaders Black 4th 4:00 PM NE Elite - Court 2
4th Grade Silver B
4SB Elhorn Elite Red 4th vs 4SB CB Pink Panthers 4th 5:00 PM NE Elite - Court 2
4th Grade Bronze
4B Blair White 4th vs 4B Bennington Badgers Blue 4th 6:00 PM NE Elite - Court 2
4B Mariaan Jr. Crusaders Blue 4th vs 4B Elkhorn Elite Black 4th 7:00 PM NE Elite - Court 2
4B AL Jr. Lynx 4th vs 4B Blair White 4th 8:00 PM NE Elite - Court 2
5th Grade Gold/Silver A
5GSA Fury 5th vs 5GSA Marian Jr. Crusaders White 5th 4:00 PM NE Elite - Court 1
5GSA Elkhorn Elite Gold 5th vs 5GSA Fremont Elite Black 4th/5th 6:00 PM NE Elite - Court 1
5GSA Bennington Badgers Blue 5th vs 5GSA Fremont Elite Black 4th/5th 7:00 PM NE Elite - Court 1
5SB Marian Jr. Crusaders Black 5th vs 5GSA NE Top Flight Basketball 5th 8:00 PM NE Elite - Court 1
5th Grade Silver B
5SB OSA 4th vs 5GSA 51'ers 9:00 AM NE Elite - Court 1
5SB Lady Grizzlies Orange 5th vs 5SB OSA 4th 10:00 AM NE Elite - Court 1
5SB Elkhorn Elite Blue 5th vs 5SB Lady Grizzlies Orange 5th 11:00 AM NE Elite - Court 1
5SB Millard South 5th vs 5SB DC West Falcon Swish 5th 12:00 PM NE Elite - Court 1
5SB DC West Falcon Swish 5th vs 5SB Blair Purple 5th 1:00 PM NE Elite - Court 1
5SB Marian Jr. Crusaders White 5th vs 5SB Omaha Crush 4th 2:00 PM NE Elite - Court 1
5SB PLV Monarchs 5th vs 5SB Westside Black 5th 3:00 PM NE Elite - Court 1
5SB Millard West Green 5th vs 5SB Blair Purple 4th 6:00 PM ERMS - Court 2
5SB Elkhorn Elite Red 5th vs 5SB Bellevue Thunder 5th 7:00 PM ERMS - Court 2
5th Grade Bronze
5B PLV South Titans Blue 5th vs 5B Blair White 5th 9:00 AM NE Elite - Court 2
5B Elkhorn Elite Black 5th vs 5B AL Jr. Lynx 5th 10:00 AM NE Elite - Court 2
5B Millard West Grey 5th vs 5B Platteview Jr. Trojans 5th 11:00 AM NE Elite - Court 2
5B AL Jr. Lynx 5th vs 5B Bennington Badgers Ossenkop 5th 12:00 PM NE Elite - Court 2
5B Thunder 5th vs 5B Marian Jr. Crusaders Silver 5th 1:00 PM NE Elite - Court 2
5B Bennington Badgers Ossenkop 5th vs 5B Westside Red 5th 2:00 PM NE Elite - Court 2
5B Marian Jr. Crusaders Silver 5th vs 5B Yutan Chieftans 5th 3:00 PM NE Elite - Court 2
5B Fremont Elite Yellow 4th/5th vs 5B Westside Red 5th 5:00 PM NE Elite - Court 1
6th Grade Gold/Silver A
6GSA Marian Jr. Crusaders White 6th vs 6GSA Bellevue Thunder 6th 8:00 AM ERMS - Court 1
6GSA Bellevue Thunder 6th vs 6GSA Elkhorn Elite Gold 6th 9:00 AM ERMS - Court 1
6GSA Fremont Elite Black 6th vs 6GSA PLV South Titans Black 6th 5:00 PM ERMS - Court 1
6GSA Fremont Elite Black 6th vs 6GSA Council Bluffs Titans 6th 6:00 PM ERMS - Court 1
6GSA OSA Gold 6th vs 6GSA PLV South Titans Black 6th 7:00 PM ERMS - Court 1
6GSA Council Bluffs Titans 6th vs 6GSA OSA Gold 6th 8:00 PM ERMS - Court 1
6th Grade Silver B
6SB OSA Black 6th vs 6SB Gretna Moxie 6th 10:00 AM ERMS - Court 2
6SB PLV South Titans Blue 6th vs 6SB Elkhorn Elite Red 6th 11:00 AM ERMS - Court 2
6SB OSA Black 6th vs 6SB Elkhorn Elite Red 6th 12:00 PM ERMS - Court 2
6SB Millard West Black 6th vs 6SB DC West Falcon Swish 6th 1:00 PM ERMS - Court 2
6SB Abraham Lincoln Jr. Lynx 6th vs 6SB OSA Silver 6th 2:00 PM ERMS - Court 2
6SB Westside Black 6th vs 6SB Abraham Lincoln Jr. Lynx 6th 3:00 PM ERMS - Court 2
6SB Wahoo Cavalry 6th vs 6SB OSA Silver 6th 4:00 PM ERMS - Court 2
6SB Wahoo Cavalry 6th vs 6B Elkhorn Elite Blue 6th 5:00 PM ERMS - Court 2
6th Grade Bronze
6B Elkhorn Elite White 6th vs 6B Westside Red 6th 8:00 AM ERMS - Court 2
6B Skutt 6th vs 6B Platteview Jr. Trojans 6th 9:00 AM ERMS - Court 2
6B Millard West White 6th vs 6B Blair 6th Purple 10:00 AM ERMS - Court 1
6B Bellevue Ice White 6th vs 6B Yutan Chieftans 6th 11:00 AM ERMS - Court 1
6B PLV Monarchs White 5th/6th vs 6B Millard West White 6th 12:00 PM ERMS - Court 1
6B Marian Jr. Crusaders Blue 6th vs 6B Millard West Green 6th 1:00 PM ERMS - Court 1
6B Trailblazers Blue 6th vs 6B DC West Falcon Swish 6th 2:00 PM ERMS - Court 1
6B Arlington 5th/6th vs 6B CB Pink Panthers 6th 3:00 PM ERMS - Court 1
6B Trialblazers White 6th vs 6B Gretna Doorenbos 6th 4:00 PM ERMS - Court 1
7th Grade Gold/Silver A
7GSA Millard North Silver 7th vs 7GSA Marian Jr. Crusaders Blue 7th 8:00 PM ERMS - Court 2
02/21/2016
3rd Grade Gold/Silver
3GSA OSA 3rd vs 3GSA PLV South Titans 3rd 2:00 PM NE Elite - Court 1
3GSA Elkhorn Elite Gold 3rd vs 3GSA NE Top Flight Basketball 3rd 3:00 PM NE Elite - Court 1
3GSA Roncalli Lady Pride 3rd vs 3GSA Gretna Heckenlively 3rd 4:00 PM NE Elite - Court 1
3GSA Lady Grizzlies Black 3rd vs 3GSA Gretna Woods 3rd 5:00 PM NE Elite - Court 1
3GSA Elkhorn South Jr. Storm 3rd vs 3GSA Blair Purple 3rd 6:00 PM NE Elite - Court 1
3GSA Millard West Black 3rd vs 3GSA Fremont Elite 3rd 7:00 PM NE Elite - Court 1
3rd Grade Bronze
3B PLV Monarchs 3rd vs 3B Bennington Badgers - O'Connor 3rd 9:00 AM NE Elite - Court 1
3B Elkhorn Elite Red 3rd vs 3B AL Jr. Lynx 3rd 10:00 AM NE Elite - Court 1
3B Elkhorn Angles 3rd vs 3B Blair White 3rd 11:00 AM NE Elite - Court 1
3B Bennington Badgers - Cemer 3rd vs 3B Bellevue Thunder 3rd 12:00 PM NE Elite - Court 1
3B Elkhorn Elite Gold 3rd vs 3B JCC Lady Lions 3rd 1:00 PM NE Elite - Court 1
4th Grade Gold/Silver A
4GSA Millard South 4th vs 4GSA PLV Monarchs 4th 6:00 PM NE Elite - Court 2
4GSA Millard West Black 4th vs 4GSA Trailblazers 4th 7:00 PM NE Elite - Court 2
4GSA PLV South Titans Blue 4th vs 4GSA Marian Jr. Crusaders Black 4th 8:00 PM NE Elite - Court 2
4th Grade Silver B
4SB Marian J. Crusaders White 4th vs 4SB Wahoo Cavalry 4th 11:00 AM NE Elite - Court 2
4SB Bellevue Thunder 4th vs 4SB JCC Lady Lions 4th 12:00 PM NE Elite - Court 2
4SB Marian J. Crusaders White 4th vs 4SB Bellevue Thunder 4th 1:00 PM NE Elite - Court 2
4th Grade Bronze
4B OSA 3rd/4th vs 4B Council Bluffs Titans 4th 2:00 PM NE Elite - Court 2
4B Platteview Jr. Trojans 4th vs 4B Westside Red 4th 3:00 PM NE Elite - Court 2
4B Westside White 4th vs 4B OSA 3rd/4th 4:00 PM NE Elite - Court 2
4B Elkhorn Elite Blue 4th vs 4B Millard West Green 4th 5:00 PM NE Elite - Court 2
7th Grade Gold/Silver A
7GSA OSA Gold 7th vs 7GSA Legends 7th 1:00 PM ERMS - Court 1
7GSA Lady Grizzlies Black 7th vs 7GSA OSA Gold 7th 2:00 PM ERMS - Court 1
7GSA Legends 7th vs 7GSA OSA Platinum 7th 3:00 PM ERMS - Court 1
7th Grade Silver B
7SB Marian Jr. Crusaders White 7th vs 7SB Gretna Green Ritterbush 7th 9:00 AM ERMS - Court 1
7SB AL Jr. Lynx 7th vs 7SB Gretna Green Ritterbush 7th 10:00 AM ERMS - Court 1
7SB Lady Grizzlies Orange 7th vs 7SB AL Jr. Lynx 7th 11:00 AM ERMS - Court 1
7SB Millard West Green 7th vs 7SB Bellevue Thunder 7th 12:00 PM ERMS - Court 1
7th Grade Bronze
7B Elkhorn Elite Blue2 7th vs 7B Elkhorn Elite Blue 7th 9:00 AM ERMS - Court 2
7B OSA Black 7th vs 7B Elkhorn Elite Black 7th 10:00 AM ERMS - Court 2
7B Gretna White Ritterbush 7th vs 7B Skutt 7th 11:00 AM ERMS - Court 2
7B Millard West White 7th vs 7B Westside Red 7th 8:00 PM NE Elite - Court 1
8th Grade Gold/Silver A
8GSA Fremont Elite Gold 8th vs 8GSA Lady Grizzlies Orange 8th 4:00 PM ERMS - Court 1
8GSA Lady Grizzlies Orange 8th vs 8GSA Millard South Red 8th 5:00 PM ERMS - Court 1
8GSA Trailblazers 8th vs 8GSA Fremont Elite Gold 8th 6:00 PM ERMS - Court 1
8GSA Millard South Red 8th vs 8GSA Elkhorn Elite Gold 8th 7:00 PM ERMS - Court 1
8GSA Marian Crusaders Blue 8th vs 8GSA OSA Gold 8th 8:00 PM ERMS - Court 1
8th Grade Silver B
8SB Elkhorn Elite Red 8th vs 8SB Lady Grizzlies White 8th 1:00 PM ERMS - Court 2
8SB OSA Black 8th vs 8SB Elkhorn Elite Red 8th 2:00 PM ERMS - Court 2
8SB Marian Jr. Crusaders White 8th vs 8SB Elkhorn Elite White 8th 3:00 PM ERMS - Court 2
8SB Thunder 9th vs 8SB AL Jr. Lynx 8th 4:00 PM ERMS - Court 2
8SB Millard South White 8th vs 8SB Elkhorn Elite Blue 8th 6:00 PM ERMS - Court 2
8th Grade Bronze
8B Millard West White 8th vs 8B Elkhorn Elite Red 7th 12:00 PM ERMS - Court 2
8B Elkhorn Elite Red 7th vs 8B Wahoo Cavalry 8th 5:00 PM ERMS - Court 2
8B Wahoo Cavalry 8th vs 8B Bellevue Ice 8th 7:00 PM ERMS - Court 2
8B Wahoo Cavalry 8th vs 8B DC West 8th 8:00 PM ERMS - Court 2
02/24/2016
4th Grade Gold/Silver A
4GSA PLV Monarchs 4th vs 4GSA PLV South Titans Blue 4th 8:00 PM NE Elite - Court 1
5th Grade Bronze
5B Elkhorn Elite Black 5th vs 5B Fremont Elite Yellow 4th/5th 6:00 PM NE Elite - Court 1
5B Platteview Jr. Trojans 5th vs 5B PLV South Titans Blue 5th 7:00 PM NE Elite - Court 1
02/27/2016
4th Grade Gold/Silver A
4GSA Marian Jr. Crusaders Black 4th vs 4GSA Millard South 4th 4:00 PM NE Elite - Court 2
4th Grade Silver B
4SB CB Pink Panthers 4th vs 4SB Gretna Whyte 4th 5:00 PM NE Elite - Court 2
4th Grade Bronze
4B CB Extreme 4th vs 4B Elkhorn Elite Blue 4th 6:00 PM NE Elite - Court 2
4B Bennington Badgers Blue 4th vs 4B CB Extreme 4th 7:00 PM NE Elite - Court 2
4B Elkhorn Elite Black 4th vs 4B AL Jr. Lynx 4th 8:00 PM NE Elite - Court 2
5th Grade Gold/Silver A
5GSA Fremont Elite Black 4th/5th vs 5GSA Fury 5th 2:00 PM ERMS - Court 1
5GSA Fremont Elite Black 4th/5th vs 5GSA Marian Jr. Crusaders White 5th 4:00 PM NE Elite - Court 1
5GSA Fury 5th vs 5GSA Elkhorn Elite Gold 5th 7:00 PM NE Elite - Court 1
5SB Westside Black 5th vs 5GSA OSA 5th 8:00 PM NE Elite - Court 1
5th Grade Silver B
5SB Blair Purple 5th vs 5SB Marian Jr. Crusaders Black 5th 9:00 AM NE Elite - Court 1
5SB Gretna Ritterbush 5th vs 5SB Millard West Green 5th 10:00 AM NE Elite - Court 1
5SB Blair Purple 5th vs 5SB Millard West White 5th 11:00 AM NE Elite - Court 1
5SB Millard West Green 5th vs 5SB Elkhorn Elite Red 5th 12:00 PM NE Elite - Court 1
5SB Millard West White 5th vs 5SB PLV Monarchs 5th 1:00 PM NE Elite - Court 1
5SB Wahoo Cavalry Red 5th vs 5SB Marian Jr. Crusaders White 5th 2:00 PM NE Elite - Court 1
5SB Blair Purple 4th vs 5SB Wahoo Cavalry Red 5th 3:00 PM NE Elite - Court 1
5GSA 51'ers vs 5SB Lady Grizzlies Orange 5th 6:00 PM ERMS - Court 2
5SB Omaha Crush 4th vs 5SB Millard South 5th 7:00 PM ERMS - Court 2
5th Grade Bronze
5B Marian Jr. Crusaders Silver 5th vs 5B PLV South Titans Blue 5th 9:00 AM NE Elite - Court 2
5B Blair White 5th vs 5B Bennington Badgers Dick 5th 10:00 AM NE Elite - Court 2
5B Millard North Silver 5th vs 5B Wahoo Cavalry White 5th 11:00 AM NE Elite - Court 2
5B Wahoo Cavalry White 5th vs 5B Elkhorn Elite Black 5th 12:00 PM NE Elite - Court 2
5B Thunder 5th vs 5B Blair White 5th 1:00 PM NE Elite - Court 2
5B Yutan Chieftans 5th vs 5B Westside Red 5th 2:00 PM NE Elite - Court 2
5B Yutan Chieftans 5th vs 5B Bennington Badgers Ossenkop 5th 3:00 PM NE Elite - Court 2
5B Platteview Jr. Trojans 5th vs 5B Bennington Badgers Dick 5th 5:00 PM NE Elite - Court 1
6th Grade Gold/Silver A
6GSA Lady Grizzlies Orange 6th vs 6GSA Marian Jr. Crusaders White 6th 8:00 AM ERMS - Court 1
6GSA Lady Grizzlies Orange 6th vs 6GSA Gretna Meadows 6th 9:00 AM ERMS - Court 1
6GSA Lincoln Ambassadors Gold 6th vs 6GSA OSA Gold 6th 5:00 PM ERMS - Court 1
6GSA Council Bluffs Titans 6th vs 6GSA Lincoln Ambassadors Gold 6th 6:00 PM ERMS - Court 1
6GSA Elkhorn Elite Gold 6th vs 6GSA Bellevue Ice Purple 6th 7:00 PM ERMS - Court 1
6GSA Lincoln Ambassadors Gold 6th vs 6GSA Bellevue Ice Purple 6th 8:00 PM ERMS - Court 1
6th Grade Silver B
6SB Millard North Silver 6th vs 6SB Millard West Black 5th 10:00 AM ERMS - Court 2
6SB Millard West Black 5th vs 6SB Bennington Badgers Boyes 6th 11:00 AM ERMS - Court 2
6SB Bennington Badgers Boyes 6th vs 6SB Millard North Silver 6th 12:00 PM ERMS - Court 2
6SB Gretna Moxie 6th vs 6SB Millard West Black 6th 1:00 PM ERMS - Court 2
6SB DC West Falcon Swish 6th vs 6B Elkhorn Elite Blue 6th 2:00 PM ERMS - Court 2
6SB PLV South Titans Blue 6th vs 6SB Gretna Moxie 6th 3:00 PM ERMS - Court 2
6SB Westside Black 6th vs 6SB PLV South Titans Blue 6th 4:00 PM ERMS - Court 2
6SB Lady Grizzlies Black 5th vs 6SB Westside Black 6th 5:00 PM ERMS - Court 2
6th Grade Bronze
6B Millard West Green 6th vs 6B Elkhorn Elite White 6th 8:00 AM ERMS - Court 2
6B Yutan Chieftans 6th vs 6B Trailblazers Blue 6th 9:00 AM ERMS - Court 2
6B Millard West White 6th vs 6B Bellevue Ice White 6th 10:00 AM ERMS - Court 1
6B Yutan Chieftans 6th vs 6B Blair 6th Purple 11:00 AM ERMS - Court 1
6B DC West Falcon Swish 6th vs 6B Trialblazers White 6th 12:00 PM ERMS - Court 1
6B Westside Red 6th vs 6B Skutt 6th 1:00 PM ERMS - Court 1
6B CB Pink Panthers 6th vs 6B Gretna Doorenbos 6th 3:00 PM ERMS - Court 1
6B Platteview Jr. Trojans 6th vs 6B Marian Jr. Crusaders Blue 6th 4:00 PM ERMS - Court 1
6SB Omaha Soldier's 6th vs 6B PLV Monarchs White 5th/6th 6:00 PM NE Elite - Court 1
7th Grade Gold/Silver A
7GSA Millard West Black 7th vs 7GSA Millard North Silver 7th 8:00 PM ERMS - Court 2
02/28/2016
3rd Grade Gold/Silver
3GSA Fremont Elite 3rd vs 3GSA Roncalli Lady Pride 3rd 2:00 PM NE Elite - Court 1
3GSA Blair Purple 3rd vs 3GSA Elkhorn Elite Gold 3rd 3:00 PM NE Elite - Court 1
3GSA NE Top Flight Basketball 3rd vs 3GSA Millard West Black 3rd 4:00 PM NE Elite - Court 1
3GSA Gretna Woods 3rd vs 3GSA PLV South Titans 3rd 5:00 PM NE Elite - Court 1
3GSA Gretna Heckenlively 3rd vs 3GSA Lady Grizzlies Black 3rd 6:00 PM NE Elite - Court 1
3GSA Elkhorn South Jr. Storm 3rd vs 3GSA OSA 3rd 7:00 PM NE Elite - Court 1
3rd Grade Bronze
3B Elkhorn Angles 3rd vs 3B Bennington Badgers - Cemer 3rd 9:00 AM NE Elite - Court 1
3B PLV Monarchs 3rd vs 3B Elkhorn Elite Red 3rd 10:00 AM NE Elite - Court 1
3B JCC Lady Lions 3rd vs 3B Bennington Badgers - Cemer 3rd 11:00 AM NE Elite - Court 1
3B Blair White 3rd vs 3B AL Jr. Lynx 3rd 12:00 PM NE Elite - Court 1
3B Bennington Badgers - Cemer 3rd vs 3B Elkhorn Elite Gold 3rd 1:00 PM NE Elite - Court 1
4th Grade Gold/Silver A
4GSA Trailblazers 4th vs 4GSA Gretna Rose 4th 6:00 PM NE Elite - Court 2
4GSA PLV Monarchs 4th vs 4GSA Millard West Black 4th 7:00 PM NE Elite - Court 2
4GSA PLV South Titans Blue 4th vs 4GSA Elkhorn Elite Gold 4th 8:00 PM NE Elite - Court 2
4th Grade Silver B
4SB Westside Black 4th vs 4SB JCC Lady Lions 4th 11:00 AM NE Elite - Court 2
4SB Marian J. Crusaders White 4th vs 4SB Westside Black 4th 12:00 PM NE Elite - Court 2
4SB Wahoo Cavalry 4th vs 4SB Elhorn Elite Red 4th 1:00 PM NE Elite - Court 2
4th Grade Bronze
4B Millard West Green 4th vs 4B Elkhorn Elite White 4th 2:00 PM NE Elite - Court 2
4B Westside Red 4th vs 4B Mariaan Jr. Crusaders Blue 4th 3:00 PM NE Elite - Court 2
4B Elkhorn Elite White 4th vs 4B Council Bluffs Titans 4th 4:00 PM NE Elite - Court 2
4B Westside White 4th vs 4B Platteview Jr. Trojans 4th 5:00 PM NE Elite - Court 2
7th Grade Gold/Silver A
7GSA Lady Grizzlies Black 7th vs 7GSA Marian Jr. Crusaders Blue 7th 1:00 PM ERMS - Court 1
7GSA Legends 7th vs 7GSA Millard South 7th 2:00 PM ERMS - Court 1
7GSA Legends 7th vs 7GSA OSA Platinum 7th 3:00 PM ERMS - Court 1
7th Grade Silver B
7SB Lady Grizzlies Orange 7th vs 7SB Westside Black 7th 9:00 AM ERMS - Court 1
7SB Gretna Green Ritterbush 7th vs 7SB Millard North Blue 7th 10:00 AM ERMS - Court 1
7SB AL Jr. Lynx 7th vs 7SB Marian Jr. Crusaders White 7th 11:00 AM ERMS - Court 1
7SB AL Jr. Lynx 7th vs 7SB Millard West Green 7th 12:00 PM ERMS - Court 1
7th Grade Bronze
7B Westside Red 7th vs 7B Elkhorn Elite Blue 7th 9:00 AM ERMS - Court 2
7B Elkhorn Elite Black 7th vs 7B Elkhorn Elite Blue 7th 10:00 AM ERMS - Court 2
7B Gretna White Ritterbush 7th vs 7B Millard West White 7th 11:00 AM ERMS - Court 2
7B Skutt 7th vs 7B Elkhorn Elite Blue2 7th 8:00 PM NE Elite - Court 1
8th Grade Gold/Silver A
8GSA Marian Crusaders Blue 8th vs 8GSA Millard South Red 8th 4:00 PM ERMS - Court 1
8GSA Fremont Elite Gold 8th vs 8GSA Marian Crusaders Blue 8th 5:00 PM ERMS - Court 1
8GSA OSA Gold 8th vs 8GSA Millard South Red 8th 6:00 PM ERMS - Court 1
8GSA Elkhorn Elite Gold 8th vs 8GSA Trailblazers 8th 7:00 PM ERMS - Court 1
8GSA OSA Gold 8th vs 8GSA Elkhorn Elite Gold 8th 8:00 PM ERMS - Court 1
8th Grade Silver B
8SB Elkhorn Elite White 8th vs 8SB Thunder 9th 1:00 PM ERMS - Court 2
8SB Millard South White 8th vs 8SB Elkhorn Elite Red 8th 2:00 PM ERMS - Court 2
8SB Elkhorn Elite White 8th vs 8SB Lady Grizzlies White 8th 3:00 PM ERMS - Court 2
8SB Lady Grizzlies White 8th vs 8SB Elkhorn Elite Blue 8th 4:00 PM ERMS - Court 2
8SB AL Jr. Lynx 8th vs 8SB Marian Jr. Crusaders White 8th 6:00 PM ERMS - Court 2
8th Grade Bronze
8B Elkhorn Elite Red 7th vs 8B Gretna Meadows 8th 12:00 PM ERMS - Court 2
8B Roncalli Lady Pride 8th vs 8B Lincoln Ambassadors Blue 8th 5:00 PM ERMS - Court 2
8B DC West 8th vs 8B Lincoln Ambassadors Blue 8th 7:00 PM ERMS - Court 2
8B Bellevue Ice 8th vs 8B DC West 8th 8:00 PM ERMS - Court 2
CBL Information

Please join us for the Winter 2016 Session of 3rd - 8th grade girls competitive basketball!  Registration begins November 1st and run through December 12, 2015.

League Mission
To provide an environment for competitive teams to excel in their basketball development and skills by providing quality league organization, competition, officiating, and facilities.

League Dates
The 2016 Fall Season begins on the weekend of January 9th & 10th and runs  through February 27th & 28th weekend.  Games will be held at Elkhorn Ridge Middle School (17880 Marcy Street - near 180th & Dodge St.) and Nebraska Elite (1212 N. 102nd Street - near 102 & Dodge St.).  Capacity is limited, so teams will be handled on a first come, first served basis.

League Composition
Select 3rd - 8th grade teams from Omaha, Council Bluffs, Red Oak, Harlan, Fremont, Lincoln and the surrounding area are eligible for the league (must be 13 & under for 7th and 14 & under for 8th). Each team will be required to supply one adult to work at the scorer's table for each game. Each team will be scheduled for six games.

League Registration & Cost
Team registration cost is $425.00 per team. Space is limited, so registrations will be handled on a first come first served basis. Registration is open November 1st for the 2016 Winter Session and will close on Saturday December 12, 2015. Registration Forms are available on the league website and should be sent to the following address:


Conqueror Basketball League
3321 South 217th Street
Elkhorn, NE 68022

Checks should be made out to Conqueror Basketball League. No late registrations will be accepted. Also - due to several "no pay's" this past season - absolutely no registration will be accepted without payment accompanying the registration.  Please list any scheduling conflicts you are aware of and we will attempt to address those. Contact Jon Jensen (jonjensen@pstechnology.com) with additional questions.

Officials
Two qualified officials will be provided for each game.

Coaches Meeting
A coaches update email will be sent in early January prior to league play beginning.

League Director
Jon Jensen - Conqueror Athletics

Message Board
Place cursor over message box to stop scrolling.
Girls CBL Messages

Become a Member
--Posted 05/15/2009
Signup to be a member and you will receive an email or text message when ever a new alert is posted on the website. Know right a way when a game is postponed or cancelled. Just click on the Register link on the right side of the menu.





Visitor Counter
442977

 
 Copyright¬© 2016, Conqueror Basketball League All Rights Reserved.